Щорічно 9 листопада у нашій країні відзначають День української писемності та мови. Це свято набуло особливої важливості зараз, під час повномаштабної війни з росією, адже мова - це ДНК нації, за свободу якої Україна бореться майже дев'ять місяців.
За 25 років, які країна відзначає це свято, склалися певні традиції. Давайте ж пригадаємо, як в Україні з'явився День писемності та мови та як його святкували, зокрема в Одесі.
Історія свята
День української писемності та мови 9 листопада 1997 року започаткував Президент України Леонід Кучма. Він видав відповідний Указ, аби підтримати ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства.
Свято запровадили 9 листопада не просто так. Саме у цей день православні християни вшановують пам'ять Преподобного Нестора-Літописця — послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія. Вважається, що з Нестора-літописця і починається писемна українська мова. Він є автором однієї з найдавніших літературних пам'яток в історії України.
Радіодиктант
Найголовнішою традицією свята є Радіодиктант національної єдності - щорічний флешмоб, який дуже полюбився українцям, у тому числі відомим діячам культури, мистецтва, літератури та освіти. До речі, у 2019 році в день проведення акції запит «радіодиктант» став найпопулярнішим Google-запитом серед наших співгромадян.
Диктант транслює «Українське радіо», складається він зі 100-120 слів.
Перший радіодиктант національної єдности відбувся 24 травня 2000 року, до Дня Кирила і Мефодія. Наступні кілька років організатори диктанту "працювали над помилками", оскільки кожного разу виявлялися недоліки у його проведенні. Так, перші тексти радіодиктантів не створювалися спеціально до події. Тому деякі учасники просто знаходили їх у книжках та переписували. Іншого разу на диктант дали перероблений текст зі збірника. І що ви думаєте? Організатори отримали кілька десятків листів без усіх змін і скорочень, а так, як наводився текст у збірнику.
Після цього було вирішено використовувати авторські тексти, з авторськими розділовими знаками. Це викликало негативну реакцію та ледь не спричинило припинення диктантів.
Але потім в історії радіодиктанту відбулося кілька якісних змін, унаслідок яких подія перетворилася на масштабне свято. Дату перенесли з весни на осінь, чітко встановили дедлайн, а текст почали замовляти спеціально.
У 2014 році Київський університет імені Бориса Грінченка встановив рекорд України з наймасовішого написання радіодиктанту на одній локації.