У світі налічується 63 моря. Багато з них схожі за своїми характеристиками одне на одне. Але Чорне море складно назвати типовим, і на те є конкретні причини, починаючи з його назви.
Кореспондент 048.ua підготував 10 цікавих фактів про Чорне море.
Перед тим як перейти до десятки цікавих фактів, пояснимо, чому назва робить Чорне море особливим.
На питання, чому море називається «чорним» немає однозначної відповіді, і це його особливість. Але одна з теорій є доволі логічною, і з нею навіть погоджуються багато лінгвістів та істориків. Вважається, що назву морю дали тюркські і древньоіранські мандрівники, які прибули сюди з середземноморських берегів. Побачивши тутешнє море, їм воно здалося темним і негостинним. У зимові місяці, через постійні шторми, його води здавалися моряками майже чорними.
А тепер перейдемо до нашого ТОП-10:
- Чорним морем вважають басейн, що залишився після колишнього середньоєвразійського моря Тетіди.
- Після льодовикового періуду площа моря скоротилася, і воно опріснилося за рахунок танення льодовиків та слабкого випаровування через низькі температури. Фактично це було озеро. Близько 6-8 тисяч років потому внаслідок землетрусу утворилася протока Босфорс. Вона з'єднала озеро із Середземним морем, і ось тоді сюди ринули потоки морської солоної води. Власне, з цього моменту море стало морем. До речі, воно вважається наймолодшим у світі.
- Чорне море стало відомим цивілізованому світу одним з перших. Ще в V столітті нашої ери про нього згадується у повісті про Ясона та аргонавтів. Давньогрецька назва моря - Понт Аксинський, що означає «Негостинне море». Водойму назвали так через труднощі з навігацією. Але пізніше, після вдалого освоєння берегів грецькими колоністами море стало називатися Понтом Евксинським, тобто «Гостинне море».
- У Чорне море, яким ми його знаємо сьогодні, впадають приблизно 15 річок, серед яких Дунай і Дніпро. Воно омиває береги України, Румунії, Болгарії, росії, Туреччини і Грузії. Його площа - 422 000 км², а найбільша Найбільша глибина - 2 210 м. Об'єм води Чорного моря становить близько 547 000 км³.
- В Чорному морі налічуються 23 острови. Назва п’яти з них починаються зі слів «Святий» або «Свята» і всі вони є територією Болгарії. Загалом територією Болгарії вважається 6 островів. Острови у чорному морі є також у: Румунії, Туреччини, України, росії. Україні належить найбільше островів, а саме 9, зокрема й острів Зміїний, який є стратегічним. Він став дуже відомим у світі завдяки героїзму, який проявили на ньому українські захисники. Це на Зміїному 24 лютого було задано курс російському кораблю та росії в цілому.
- Коли Чорне море утворювалось і до прісноводної біосфери потрапила солона вода, усе живе загинуло. Тому Чорне море має найбільший у світі відсоток сірководню, який утворився на дні моря через померлих прісноводних мешканців. Через високий вміст сірководню на дні моря глибше 150-200 метрів життя майже повністю відсутнє, окрім деяких видів бактерій.
- Тваринний світ Чорного моря налічує 2 тисячі видів. Фауна моря нараховує: близько 350 видів найпростіших тварин, 650 видів ракових, понад 200 видів молюсків, близько 160 видів риб і 4 ссавців (тюлень та три види дельфінів). В товщі води також плавають медузи. Єдина акула, яка живе в Чорному морі - Катран. Вона боїться людину й тому рідко з’являється біля берегів.
- Морський дракончик - найнебезпечніша риба для людини в Чорному морі. Колючки спинного плавника морського дракончика і кришок на зябрах містять сильну отруту. Також певну небезпеку для людей становить скат-хвостокол, який має отруйний шип на хвості. Його ще називають рибою-котом.
- Рослинний світ Чорного моря представлений фітопланктоном, що складається приблизно з 350 видів одноклітинних організмів, 280 видів донних макрофітів, кількох видів трав і морських зел. У північно-західній частині моря часто зустрічаються великі скупчення червоної водорості філофори, з якої добувають агар-агар, який використовують у кондитерській, текстильній промисловості, а також у мікробіології. Філофора рубенс покриває понад 15 000 км² морського дна і нагромаджує понад 5 мільйонів тонн біомаси. На мулистих і піскових відкладах спокійних заток росте морська трава зостера, багата на колонії риб. На прибережних скелях можна зустріти ульву, або морський салат. На невеликих глибинах росте бура водорість цистозіра.
- Гори навколо Чорного моря постійно ростуть, а сама водойма збільшується. І, якщо гори підростають усього на декілька сантиметрів за сторіччя, то море наступає зі швидкістю 20–25 сантиметрів за 100 років.