ДБР завершило досудове розслідування щодо справи незаконного збагачення колишнього керівника Одеського обласного ТЦК та СП Євгена Борисова, який незаконно "заробив" понад 180 мільйонів гривень та ухилявся від військової служби. Наразі ексвоєнком перебуває під вартою.
Про це повідомилив Офісі Генерального прокурора України.
Згідно з матеріалами слідства, колишній керівник Одеського ОТЦК та СП за період перебування на посаді незаконно набув активів на майже 150 мільйонів гривень. Йдеться про Mercedes Geländewagen, віллу та офіс в Іспанії, які родина Борисова придбала після повномасштабного вторгнення, хоча офіційний спільний дохід родини не покривав цих витрат.
Mercedes-Benz G63 AMG Geländewagen 2022 року випуску міг обійтися експосадовцю до 250 тисяч доларів. Маєток, який зареєстрований на матір колишнього воєнкома, коштував понад 3 мільйони євро. А офіс площею 223,9 кв. м, який розташований у престижному кварталі Golden Mile, що в Іспанській Марбельї, коштував понад 700 тисяч євро.
Як ми писали раніше, майно полковник разом із дружиною придбали на підставі акту про шлюбний стан, який уклали в Марбельї 15 лютого 2023 року. Цікаво, що в документах ім'я написане незвичною транслітерацією IEVGEN. Хоча згідно з порталом міграційної служби, транслітерація імені має бути YEVGEN. Автори проєкту "Ревізор" припускають, що Борисов може мати декілька українських закордонних паспортів з різним написанням імені.
Поштовхом до розслідування правоохоронцями справи про незаконне збагачення чиновника стало обурення громадськості після публікації наприкінці червня 2023 року журналістського розслідування нашого колеги Михайла Ткача з видання "Українська правда".
Спочатку начальниця координаційного пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк заявила, що відомство ініціювало розслідування відносно виїзду Євгена Борисова за кордон. Але виїзд виявився нібито законним, тому певний час чоловік залишався на своїй посаді.
"Було встановлено, що його виїзд за кордон був абсолютно санкціонований та дозволенний. Порушень не було виявлено, всю решту підозр розслідують правоохоронні органи", - заявила в червні 2023 року Гуменюк.
Паралельно голова фракції "Слуга народу" Давід Арахамія почав готувати звернення до правоохоронних органів про незаконне збагачення воєнкома. Це сталося після перегляду вищевкащаного журналістського розслідування про Борисова.
"Подивився розслідування Михайла Ткача про військкома. У мене просто відняло мову. Як член Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки ініціюю розгляд цього випадку й детальне його висвітлення в засобах масової інформації. Готую звернення до правоохоронних органів і беру під особистий депутатський контроль хід розслідування. Паралельно ініціюю звернення до уповноважених органів, щоби провести аналогічні перевірки стосовно військкомів усіх областей", - написавтоді Арахамія у своєму телеграмі.
Вже у другій половині липня 2023 року з'явилась інформація, що очільник Одеського ОТЦК та СП "заробив" на посаді 188 мільйонів гривень. За заявою тодішнього очільника НАЗК Олександра Новікова, яку він зробив на пресконференції в Media Center Ukraine, одеський військком пояснив, що кошти він отримав як "позики від доброзичливців", а саме власника нічного клубу "Ібіца" в Одесі. Але докази того, що це була дійсно законна "позика" відсутні.
Тоді голова антикорупційного відомства Олександр Новіков розповів, що з незаконно зароблених 188 мільйонів гривень - 150 були витрачені на нерухомість в Іспанії.
24 липня Борисова затримали в столиці України, а 26 липня Печерський районний суд Києва обрав запобіжний західу вигляді тримання підозрюваного під вартою до 22 вересня із можливістю застави сумою у 150 мільйонів гривень. Пізніше йому подовжили термін тримання під вартою.