У 2022 році почалося масштабне вторгнення росії в Україну. Це запустило негативні процеси на вітчизняному будівельному ринку. У цій статті ми поговоримо про дві категорії покрівельних виробів — профнастил та металочерепицю. Їх об’єднує те, що для виготовлення використовується одна сировина — рулонна сталь. Через проблеми з її постачанням покрівельні матеріали виросли в ціні. Також ми дамо прогноз відносно вартості металочерепиці та профнастилу на найближче майбутнє.

На початку 2022 року заводи-виробники профнастилу та металочерепиці мали дефіцит рулонної сталі на своїх складах. Це нормальна ситуація на початок року, бо ці покрівельні матеріали використовуються сезонно. Пік їх затребуваності припадає на літо-осінь, коли найбільш активно споруджують будинки і дахи. Тому трейдери контрактуються на нові поставки рулонної сталі в листопаді, щоб у лютому-березні кожного наступного року отримати бухти металу. Далі настає сезон, і зі сталі відкатується профнастил або металочерепиця.

У лютому 2022 року структура була зламана. Бухти металу, що прямували кораблями по морю з Китаю, Південної Кореї та Індії, які імпортують в Україну 60% рулонної сталі, не досягли пунктів призначення. Порти Одеси та інших міст стали обстрілюватися росією. Виник дефіцит металу для виробництва покрівельних матеріалів. Перевалочний пункт знайшовся в Туреччині. Там рулонну сталь перевантажили з кораблів на автомобілі і повезли суходолом.

Така ситуація спричинила зміни. По-перше, порушилася логістична структура. Доставка морем була швидкою і дешевою. Транспортування автомобільними дорогами — навпаки, довше і дорожче. В результаті доставка рулонної сталі подорожчала. По-друге, зросла вартість пального. Це ще більше додало до ціни покрівельних матеріалів.

Ціна на металочерепицю зросла на 40%

Оскільки металочерепиця виготовляється з рулонної сталі, подорожчання сировини безпосередньо вплинуло на кінцевий продукт. В результаті ціна на металочерепицю виросла на 40% порівняно з довоєнними місяцями. Причому у кінці лютого, березні та квітні це подорожчання ще не так відчувалося. 75% підприємців зупинили свою діяльність через російську агресію. Населення у цей час спостерігало за подіями на фронті та допомагало армії. А з травня почалося оживлення будівельного ринку. Справа в тому, що власники житлових будинків після деокупації українських областей почали повертатися до своїх помешкань і ремонтувати їх.

Тому в середині травня ціни пішли вгору. Причини цьому такі:

  • дефіцит металочерепиці в заводів-виробників;
  • важкий пошук бухт металу в Європі;
  • порушення логістичних маршрутів та подорожчання пального.

В кінці травня знайшовся перевалочний пункт в Туреччині, і проблема доставки була вирішена. Однак піднялася вартість долара та євро відносно гривні. Враховуймо те, що 60% металочерепиці в Україні виготовляється з китайської рулонної сталі. У цій країні зараз політична та економічна криза, що теж піднімає на вартість металочерепиці.

Ціна на профнастил виросла на 37%

Цей покрівельний матеріал теж виготовляється з рулонної сталі, тому на його вартість вплинули ті ж фактори, що й на металочерепицю. В результаті ціна на профнастил виросла на 37% порівняно з довоєнними місяцями.

Чого очікувати від будівельного ринку в подальшому? Металочерепиця та профнастил перестануть рости в ціні тільки за однієї умови — стабілізація курсу іноземних валют. Якщо долар і євро устаткуються у вартості щодо гривні, то покрівельні матеріали не будуть дорожчати. Коли ж ні — ріст вартості продовжиться. А щоб цього не сталося, вірмо в перемогу України та ЗСУ.