Українці розробили технологію безрамного скління. Вона має позбавити будівлі зайвого металу та зробити їх естетичними й енергоефективними. Яскраві приклади вже побудовані.

За понад пів сотні років людство звикло бачити велики будівлі зі скляними фасадами. Проте скляні вони лише на перший погляд. У більшості випадків це сітка з вертикальних і горизонтальних металевих планок, у яких затиснуті склопакети. Тому й вираз «будинки зі скла та металу» — абсолютно справедливий.

Альтернатива такому рішення — безрамне скління, яке передбачає відсутність перегородок при встановленні склопакетів. Це розширює спектр дизайнерських рішень, які можна втілити в життя. Але для безрамного скління потрібно докорінно змінити підхід. Детальніше про це — нижче.

Конструкція безрамного скління

Як же позбавити великоформатне скління зайвих рам і металевих каркасів?

Для цього українські інженери з компанії Aestech внесли маленькі, але суттєві зміни в основний елемент — склопакет.

Звичайний склопакет — це конструкція з двох або більше шарів скла, з’єднаних між собою через дистанційну рамку м’яким герметиком. У такій конструкції майже все навантаження від вітру та негоди лягає на зовнішнє скло, від нього на м’який герметик і газ всередині склопакету. Разом вони сильно компенсують навантаження, так що внутрішні стекла залишаються майже не задіяними в опорі. Через це зовнішнє скло роблять товстим. Склопакет стає важким, і йому потрібні зовнішні опори. Саме тому для скління доводиться використовувати металеві ригелі, стійки або спайдери.

Розробники Aestech пішли іншим шляхом. Вони жорстко склеїли шари скла на профілі з пултрузії — міцного склопластику. Так вдалося задіяти внутрішні стекла в опорі зовнішньому навантаженню. Склопакет став легшим, але водночас міцнішим — і почав тримати сам себе.

А через те, що пултрузія — дуже твердий конструктивний матеріал, склопакет можна вішати прямо за неї, закручуючи в неї елементи кріплень. Невеликі стики ж між елементами скління можна заповнити ущільнювачами та герметиком.

Варіанти фасадів із безрамним склінням

Відсутність видимих рамок між склопакетами надає фасаду вигляду суцільної скляної стіни ззовні та зсередини. Конструкція може кріпитися до будівлі кількома способами, в залежності від задуму архітектора, функціонального призначення, естетичних вимог.

1. Горизонтальне безрамне скління.

Цей тип скління характеризується тим, що склопакети встановлюються в один ряд та кріпляться зверху та знизу за допомогою затиску.

2. Вертикальне безрамне скління.

Склопакети кріпляться за вертикальні профілі у фасаді будівлі з використанням точкових кріплень.

3. Блокове безрамне скління.

Цей тип скління характеризується тим, що склопакети механічно кріпляться один до одного або до сталевого каркаса без використання притискних елементів.

Переваги використання технології безрамного скління

Окрім підвищеної міцності, використання технології Aestech має масу позитивних «побічних ефектів». Ось лише кілька з них:

1. Естетика. Відсутність видимих рамок покращує загальний зовнішній вигляд будівлі. А зсередини забезпечує панорамний огляд пейзажу / міста.

2. Енергоефективність. Без металевих елементів між склопакетами у фасаді немає містків холоду, через які втрачається тепло у холодну чи навпаки відбувається додатковий нагрів у теплу погоду. Це дозволяє економити на обігріві та охолодженні.

3. Варіативність дизайну. Склопакети від Aestech можуть бути різної форми, величини, кольору, можуть бути закріплені під довільними кутами. Це дозволяє створювати різні архітектурні елементи в дизайні будівель.

4. Природне світло. Через «суцільну скляну стіну» до приміщення потрапляє більше денного світла. Це зменшує потребу використання штучного освітлення.

5. Простота догляду. Підтримка чистоти скляних фасадів простіша через відсутність рам, які накопичують бруд та пил.

А ще: висока тримальна здатність, низький рівень оптичних викривлень, відсутність конденсату, простота та швидкість монтажу, покращена звукоізоляція та сейсмостійкість.

Завдяки такій гнучкості технологію безрамного скління легко застосувати в зовсім різних елементах екстер’єру й інтер’єру:

  • світлопрозорі фасади;
  • тераси;
  • атріуми;
  • внутрішні перегородки;
  • розсувні системи.

Прикладів використання безрамного скління в архітектурних рішеннях стає дедалі більше. Інженери та архітектори пророкують, що технологія розвиватиметься, а кріплення стануть ще менш видимими.