Лудоманія - розлад поведінки, який полягає в патологічній пристрасті до азартних ігор. Психіатри давно визнали цей стан хворобою, яка стала особливо актуальною в сучасному суспільстві. Адже в епоху передових технологій доступ до азартних розваг різного характеру тепер є в кожного без необхідності навіть виходити з дому.
Коли варто почати турбуватися
Однією з проблем гральної залежності є те, що вона настає поступово і до певного моменту залишається непомітною не лише для хворого, а й для його оточення. Однак уже на ранніх стадіях існують ознаки, на які варто звернути увагу.
Часто на початкових стадіях лудоманії відбувається зміна інтересів. Якщо раніше людину могли захоплювати найрізноманітніші речі, то тепер кругозір починає зміщуватися до гри і всього, що з нею пов'язано. Часто це простіше помітити збоку, оскільки людина починає спілкуватися на вельми вузькі теми.
Явною ознакою того, що ситуація виходить з-під контролю є глибока залученість гравця. Людина починає проводить у грі не тільки вільний час, а й жертвувати роботою та іншими справами, сном, харчуванням, а також іншими важливими речами. Вона шукає будь-які способи пограти, іноді навіть не маючи грошей.
Нездатність зупинитися проявляється як після великих виграшів, так і після серії програшів. А оскільки останні трапляються набагато частіше, то після тривалої ігрової сесії людина залишається абсолютно без грошей.
У ще більші фінансові проблеми лудоман занурюється під час спроб відігратися. В умовах зміни цінностей людина перестає дивитися на свою поведінку з боку. Це дає їй змогу легко влазити в борги, продавати речі та навіть іти на злочини для фінансування своєї залежності.
Навколишні при цьому можуть відчувати на собі агресію і злість хворого, особливо якщо вимагають від нього відмовитися від гри. Саме тому хворого так складно змусити перестати грати і тим більше пройти лікування.
Хто ризикує захворіти на лудоманію
Як і інші види залежностей, пристрасть до азартних ігор може торкнутися будь-якої людини. Але все ж існують групи ризику, де це психічне захворювання проявляється особливо активно:
- Самотність, особливо якщо вона має затяжний характер;
- Невдоволення життям, постійні стреси, депресії;
- Неправильне виховання. Часто азартними іграми починають захоплюватися діти, тікаючи таким чином від проблем у сім'ї;
Чужий приклад. Любителі азартних ігор у сім'ї або серед знайомих, які користуються авторитетом, можуть продемонструвати ілюзію того, що таке проведення часу цілком нормальне.
Не можна обійти увагою і банальне бажання заробити легких грошей, особливо на тлі фінансових проблем.
Чи реально вибратися із ситуації
Позбавлення від будь-якої залежності можливе лише за поєднання низки чинників: твердого бажання хворого, виключення подразників, а також підтримки з боку оточення.
Якщо ж самостійно розв'язати цю проблему не виходить, то слід якнайшвидше звернутися до психологів, психіатрів або до спеціалізованих медичних установ.
На щастя, сучасна наркологія розробила кілька способів розв'язання проблеми: кодування, психокорекція, групова або індивідуальна робота з психологом, а також медикаментозна допомога.