Серед усіх наявних захворювань органу зору катаракта та глаукома займали, займають та, напевно, будуть займати передові позиції. Саме ці патології найчастіше стають причиною значного погіршення гостроти зору, особливо у людей похилого віку.
Ці хвороби мають абсолютно різні механізми появи та розвитку, проте у багатьох людей чомусь сформоване помилкове уявлення про схожість цих патологій. Пацієнти їх часто плутають і достеменно не усвідомлюють усю серйозність наслідків впливу даних захворювань на зорові функції. Сьогодні постараємося побороти цю проблему шляхом проведення лікнепу.
Що таке катаракта та глаукома?
Що таке катаракта? Це патологічне помутніння тканин кришталика, що викликає порушення природного процесу проникнення променів світла та сприйняття зображення оком. Захворювання часто проявляється у літньому віці, проте не рідко у дітей спостерігаються вроджені зміни прозорості кришталика. Патологічні зміни проникності кришталика стають причиною погіршення гостроти зору, у процесі дозрівання катаракти навіть можлива повна втрата можливості бачити.
Що таке глаукома? Це загальна назва для всіх патологічних процесів, які протікають за умов підвищеного внутрішньоочного тиску (ВОТ). Головною відмінністю захворювання від катаракти є її хронічний перебіг – гіперпродукція природної внутрішньоочної рідини чи її недостатній відтік можуть спричинити зміну природних механізмів роботи внутрішньоочних структур і навіть негативно вплинути на зоровий нерв. Атрофічні процеси в тканинах ока необоротні, тому особливо важливо звернутися за допомогою до висококваліфікованого офтальмолога на початкових стадіях захворювання, що відчутно зменшує ризики повної втрати зору.
Особливістю глаукоми вважається вища ймовірність двостороннього ураження, тоді як катаракта зазвичай починається на одному оці та зачіпає лише окремі його структури. Спільним у цих захворювань можна вважати лише поступовий безсимптомний розвиток протягом кількох років, непомітний прогрес погіршення зору на ранніх стадіях, а також високий ризик повної втрати зору.
Причини
Катаракта завжди пов'язана з помутнінням кришталика, а глаукома розвивається під впливом показників ВОТ, які вище норми (від 10 до 22 мм рт. ст.).
Відмінність катаракти від глаукоми полягає у чіткій стадійності розвитку захворювання. Після переходу від початкової до зрілої катаракти важливо вчасно розпочати лікування, щоб запобігти розвитку перезрілої форми. При цьому на початковій стадії глаукоми пацієнт може ніяк не помічати характерну симптоматику, тоді як хвороба вже почала згубний незворотний вплив.
Глаукому можна відрізнити від катаракти також за відчуттям тиску внутрішньоочних структур – пацієнти часто скаржаться на головний біль, відчуття здавлювання скронь та дискомфорт при напрузі очей. Також дуже важливо, яка форма глаукоми розвивається у пацієнта, оскільки для закритокутового типу захворювання характерний розвиток гострих нападів – різкого припинення відтоку внутрішньоочної рідини з високим ризиком атрофії зорового нерва та яскравою клінічною симптоматикою у вигляді гострого болю, стрімкого порушення гостроти зору, почервоніння ока, головного болю та інших небезпечних ознак.
Симптоми
Попри відмінність патогенетичних механізмів, катаракта та глаукома мають ряд загальних причин і факторів ризику.
Зокрема у патологій є схожі симптоми, пов'язані з погіршенням гостроти зору, що може спричинити неправильну оцінку власного стану здоров'я пацієнтами. Розібратися зі справжніми причинами погіршення зору допоможе професійний лікар-окуліст у спеціалізованому центрі з лікування глаукоми та катаракти Глазко.
Офтальмологи відокремлюють наступні симптоми глаукоми:
- “затуманювання” зору;
- біль в очах;
- різі та печіння;
- відчуття тяжкості;
- зміни зорових функцій у темний час доби;
- дискомфортні відчуття при погляді яскраво освітлені об'єкти;
- поява “райдужних кіл” перед очима.
Такі ж прояви можна розцінити як симптоми катаракти, проте найчастіше захворювання проявляється різноманітними ознаками, з яких можна виділити:
- поява “пелени” перед очима;
- двоїння предметів;
- зміни кольоросприйняття;
- проблеми під час читання, роботи з дрібними предметами.
Лікування
Після ретельного діагностування та підтвердження діагнозу “катаракта” хворому обов'язково буде рекомендовано операцію: сучасні протоколи лікування катаракти допускають виконання оперативного хірургічного втручання навіть на ранніх стадіях патології. Однак зважитися лягти на операційний стіл відразу буває досить складно та пацієнти вважають за краще почати терапію з консервативних методів – застосування очних крапель для покращення живлення внутрішньоочних структур. Але важливо розуміти, що жоден з наявних препаратів не в змозі повністю розв'язувати проблему та зупинити розвиток патологічного процесу – денатурація білкових структур кришталика продовжуватиметься, викликаючи нові клінічні прояви та суттєво погіршуючи якість життя.
Найсучаснішим і безболісним варіантом видалення катаракти є факоемульсифікація з імплантацією інтраокулярної лінзи (ІОЛ). Хірургічне втручання має на увазі повну ліквідацію природного кришталика та його заміну на штучний імплант високої якості. Операція дозволяє повністю розв'язувати проблему ураження кришталикової тканини та зупинити процес патологічних змін, а індивідуально підібрана ІОЛ компенсує більшість супутніх проблем органу зору та дозволяє позбутися окулярів. Сучасне лазерне обладнання дозволяє провести операцію без загального наркозу, тривалість втручання не перевищує 20 хвилин, а пацієнтам навіть не треба відлежуватися в стаціонарі — додому можна повернутися вже безпосередньо в день операції.
Лікування глаукоми спрямоване на усунення причин підвищеного тиску в оці, тому підбір необхідних методів для окремого пацієнта проходить індивідуально. Найчастіше ефективними виявляються інстиляції спеціальних крапель, які разом з усуненням додаткових факторів ризику зберігають нормальний внутрішньоочний тиск. Лазерна іридотомія, різні види пластики та інші операції виявляються малоефективними, якщо залишається причина підвищеної продукції внутрішньоочної рідини чи порушення її відтоку. Найчастіше офтальмохірурги вдаються до непроникної глибокої склеректомії, трабелуктомії та імплантації спеціального медичного виробу (наприклад, шунта Ex-press Tube).
Профілактика
Для запобігання виникненню та розвитку катаракти та глаукоми необхідно неухильно дотримуватись наступних профілактичних заходів:
1. Регулярні профілактичні огляди офтальмолога. Людям старше 40 років, які страждають від гіпертонії та ендокринних патологій, або працюють на роботах із відчутним навантаженням на очі, рекомендовано відвідувати очного лікаря не рідше 1 разу на рік. Своєчасне виявлення перших ознак захворювання дає досить високі шанси на успішне лікування.
2. Помірна фізична активність. Зниженню показників ВОТ сприяють регулярні прогулянки на свіжому повітрі та фізичні вправи. Більш того, це покращує кровопостачання очей та уповільнює вікові зміни у кришталику.
3. Збалансоване харчування. Раціон повинен містити достатню кількість білка, поліненасичених жирних кислот, клітковини, вітамінів і мінералів, необхідних для очей. Суворих рекомендацій не існує, проте доцільно перейти на раціональне харчування з переважанням овочів і фруктів, риби, круп і цілісних злаків. Слід максимально обмежити вживання солодощів (шоколад, цукерки, варення, здобу тощо).
4. Обмеження впливу шкідливих випромінювань. Необхідно захищати очі від впливу ультрафіолетового (УФ) випромінювання, електромагнітних випромінювань надвисокої частоти (НВЧ) та ультразвукових хвиль певних частот. Не слід нехтувати захисними засобами під час роботи з електрозварюванням і подібних видів діяльності.
5. Своєчасне лікування офтальмологічних захворювань. Глаукома та катаракта можуть бути пов'язані між собою. Наприклад, за відсутності операції катаракта нерідко ускладнюється факолітичною глаукомою, а підвищений внутрішньоочний тиск при глаукомі може спровокувати розвиток катаракти.
6. Дотримання режиму праці та відпочинку. Необхідно уникати стресів, психоемоційних і фізичних навантажень.
Профілактика зору включає також ряд інших рекомендацій, зокрема гімнастику для очей, прийом спеціальних вітамінно-мінеральних комплексів, масаж тощо.