Пенсії військових, які вийшли на відпочинок до 1 березня 2018 року, розраховували неправильно. Це призвело до значного зменшення розмірів виплат. Звичайно ж, силовики активно порушували цю проблему в інфопросторі. У відповідь вийшла Постанова Кабміну №713 про підвищення пенсій військовим пенсіонерам, яка ввела щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. Однак і тут не обійшлось без колізій: ПФУ перестає виплачувати надбавку після правильного перерахунку пенсії. В чому причина та як досягти справедливості? На питання відповідають адвокати юридичної компанії «Мережа права».

Допомога 2000 грн пенсіонерам: чому її не нараховують?

Рішення Кабміну однозначне: доплату військовим пенсіонерам 2000 грн треба нараховувати всім силовикам, які на пенсії з 01.03.2018 року. Це стосується військовослужбовців ЗСУ й Національної гвардії, співробітників міліції (поліції) та СБУ, прикордонників, учасників бойових дій, співробітників відомств і підрозділів, які належать до силових. При цьому звання та посада значення не мають.

Однак часто трапляється, що доплату до пенсії 2000 грн перестає нараховувати Пенсійний фонд. Це відбувається, якщо колишній силовик звертається до суду для перерахунку пенсії: наприклад, з метою повернути надбавку або збільшити відсоток. І от коли фактично військові пенсіонери відсуджують пенсії (тобто, досягають їх збільшення), Пенсійний фонд вважає, що це є приводом для скасування доплати.

У ПФУ вважають таке рішення законним, адже посилаються на згадану вище постанову Кабміну №713. На думку чиновників, доплата 2000 грн військовим пенсіонерам чинна лише у випадку, якщо пенсії військовим пенсіонерам після перерахунку зростуть на суму, меншу за дві тисячі гривень. Понад те: в цих випадках доплату теж треба нараховувати як різницю.

Наприклад, суд зобов’язав ПФУ перерахувати пенсію силовику, і вона збільшилась на 1200 грн. Це значить, що ПФУ нарахує йому ці кошти, а з суми доплати за КМУ 713 виплатить лише 800 грн. А якщо перерахунок збільшив пенсію на 3000 грн, доплата взагалі буде скасована.

Як провести перерахунок військових пенсій і не втратити доплату?

Можна стверджувати однозначно: алгоритм дій Пенсійного фонду неправильний. Перегляд пенсії військовослужбовців через суд проводиться з метою захисту порушених прав, і при цьому не є перерахунком за своєю суттю. Саме тому невиплата соцдопомоги до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови № 713 є протиправною.

Але що робити, якщо ПФУ вже перерахував або скасував доплату? Несправедливості можна протистояти. Для початку — зверніться до територіального ПФУ з заявою. Вимагайте у ній перерахувати пенсію та відновити доплату 2000 грн. Майже у 100% випадків чиновники надають категоричну відмову. Отримайте її у письмовому вигляді. Це — привід для звернення до суду.

Щоб судовий розгляд був успішним, потрібна якісна підготовка. Знадобиться юридична допомога військовим пенсіонерам: консультації, допомога зі збором документів та супровід справи.

Зараз є вже як мінімум два рішення Верховного суду по 713 постанові КМУ, де військовослужбовцям пенсіонерам успішно повертали доплату і визнавали дії ПФУ незаконними. Завдяки цьому тисячі силовиків досягли успіху вже у суді першої інстанції.

Тож розв’язувати проблемні питання пенсійного забезпечення військовослужбовців обов’язково потрібно. Практика показує, що у більшості випадків можна довести правоту та повернути свої кошти.