Вишивка нині переживає відродження. Навіть ті, хто донедавна її не носив, залюбки вбираються у розшиті сорочки і жилети, щоб підкреслити «я — українець». Сучасний вишитий одяг прикрашають як традиційні орнаменти, так і дизайнерські візерунки, натхненні цінностями нової епохи. Кожна модель в чоловічому каталозі https://etnodim.ua/cholovikam/ua-cholovichi-vishivanki — наче місток, що об’єднує минуле і сьогодення. Носити такі — справжня втіха. Але як правильно їх називати: вишиванки, вишитий одяг чи вишиті сорочки? Пояснюємо, у чому ж полягає різниця.
Різні епохи — різний зміст, або що таке вишиванка
Вишиванка — потужний символ української ідентичності. Але якщо раніше так називали вишиті сорочки, частину національного костюма, то сьогодні значення слова стало ширшим. Сучасна вишиванка виходить за рамки традицій: це і жакети, і жилети, а якщо йдеться про жіночій одяг, то навіть сукні, спідниці та блузи, прикрашені вишивкою.
Етнографи відзначають: головна риса сучасної вишиванки — свобода інтерпретації. Дизайнери експериментують із формами, кольорами та техніками, поєднуючи елементи автентики з новітніми символами. Наприклад, чоловіча сорочка може бути прикрашена орнаментом із дубового листя, але в кольорах пікселя. Або мати сучасний крій із коміром і гудзиками, але вишивка буде зберігати зв’язок із традиційними мотивами.
Чим вирізняється вишита сорочка
Вишита сорочка — це автентичний елемент українського народного костюма. Вона має чіткі правила створення: визначений крій, орнамент і символіка, що залежать від:
- регіону;
- статі;
- віку;
- соціального статусу її власника.
Як зазначають музейники, така сорочка — це зразок традиційного одягу, який сьогодні зберігається в державних і приватних колекціях як частина культурної спадщини.
Традиційна вишита сорочка не піддається модифікації. Її орнаменти несуть глибокий символізм і передаються з покоління в покоління. У той час як вишиванка може бути експериментальною (наприклад, унісекс-моделі), вишита сорочка зберігає свою унікальність і є носієм історії.
Де проходить межа
Отже, межу між вишиванкою і вишитою сорочкою визначає контекст. Сучасна вишиванка — це красивий одяг для масового споживача, що втім не відміняє його символізму. Тоді як традиційна вишита сорочка — це артефакт, який відображає автентичні традиції. І те, й інше є вишитим одягом, іншими словами: одягом, прикрашеним вишивкою.
Можна вважати, що вишита сорочка та вишиванка — це два різні світи української вишивки. Перший — про збереження традицій, другий — про їхню адаптацію до сучасності. Важливо цінувати обидва явища, адже кожне з них грає свою роль у формуванні української ідентичності.