Від ножа на полюванні дуже багато користі. Бо річ це проста, місця багато не займає, ваги великої до спорядження не додає, а зробити хорошим ножем можна багато чого. І шкіру зняти, і м’ясо обробити, і навіть обід у поході приготувати.
І це не повний перелік!
Як і інші речі, що існують вже дуже давно, мисливські ножі мають безліч типів, варіацій, стилів та призначень. Зрозуміло, що новачку розібратися у цьому різноманітті може бути зовсім непросто.
А розібратись треба. Бо вдале та з розумом підібране спорядження – це вагомий внесок в успіх майбутнього полювання чи походу.
Саме тому ми і створили цей маленький гід початківця, у якому зібраний той мінімум, що вам потрібно знати про мисливські ножі “на старті”.
Бажаєте розібратись в темі? Тоді читайте далі.
Які бувають мисливські ножі за призначенням
“Вимираючий вид”
У наші дні мисливські ножі все менше використовують саме для вбивства тварин. Вогнепальна зброя стала такою ефективною, що мисливцям більше не потрібно підстраховуватися простим та надійний клинком під рукою.
Той тип ножа, що використовується саме для добивання звіра, ще можна зустріти на сучасному полюванні. Але все рідше та рідше. Зазвичай подібні ножі та кинджали називали раніше “доборними” (від слова “добрати”, яке на жаргоні мисливців минулого означало “добити тварину”).
Ножі цього типу частіш за все мають доволі довгий прямий клинок, та гарду, що надійно фіксує руку мисливця. Ці специфічні риси одразу переводять доборний ніж у розряд холодної зброї, тому просто так ви його в магазині не купите.
Головна ж проблема в тому, що такий ніж є суто специфічним. Він надає можливість наносити потужні та точні уколи, що уражають важливі органи пораненого звіра. Для інших робіт такий ніж буде незручний.
Універсали
Сучасні мисливські ножі мають багато форм, але більшість з них добре оптимізована саме для різання. Хоч є і досить багато моделей, які і колють дуже добре.
Подібні ножі можна умовно назвати “універсальними”. Через різноманіття форм мисливських ножів важко визначити єдиний універсальний дизайн, але головною їх рисою залишається здатність до ефективної обробки здобичі. Це і є головне призначення більшості сучасних мисливських ножів. Бо одне з головних призначень сучасного мисливського ножа – це патрання, тобто видалення внутрішніх органів тварини для збереження якості м’яса. Мисливський ніж використовується для розрізання туші й видалення органів.
Існують навіть спеціальні ножі із гаком для патрання, що значно спрощує цей процес. Але вони теж є доволі спеціалізованими і універсалами їх вважати вже не вийде.
Більшість універсальних мисливських ножів мають пряме лезо помірної довжини близько 130-150 мм) та велике зручне руків'я (часто зі спеціальними упорами та виборками, для більш надійного утримання). Найбільш поширені ножі з вістрями типу clip point (або “щучка”) та drop point. Вони ідеально підходять для проколювання й вважаються найбільш зручними та універсальними варіантами для мисливського ножа.
Шкірознімальні ножі
Зняття шкіри – ще одна важлива функція мисливського ножа. Зробити цю роботу можна і універсальним ножем. Але для неї існує і окремий спеціалізований тип з клинками особливої форми. І існування цього типу ножів також цілком зрозуміле та оправдане, адже мисливцю необхідно акуратно розрізати шкіру тварини, не пошкодивши м’язи чи тканини черевної порожнини. Тому ідеальний ніж для цієї роботи має коротке, тонке та зігнуте лезо.
Шкірознімальні ножі мають доволі оригінальний вигляд. Сплутати їх з чимось іншим важко. Колоти таким ножем не зручно, але (при певних навичках) знімати шкіру дійсно зручніше.
Джерело - https://grandway.ua