• Головна
  • Як правильно подавати звітність для ФОП 3 групи: основні правила та поради
Новини компаній
18:42, 23 вересня

Як правильно подавати звітність для ФОП 3 групи: основні правила та поради

Новини компаній
Як правильно подавати звітність для ФОП 3 групи: основні правила та поради, фото-1

Кожен ФОП, що зареєстрований та працює в Україні, має обов’язки щодо своєчасного подання звітності до ДПС і сплати податків. Систем оподаткування наразі доступно дві – загальна та спрощена (представлена 1-4 групами). 3 група найкраще підходить для надання послуг в сферах ІТ, освіти, краси. Її часто вибирають представники творчих професій (дизайнери, фотографи, пекарі та ін.).

Обмеження, встановлені для 3 групи ЄП

Для ФОП, що вибрали 3 групу ЄП, встановлені наступні правила:

  • Вибір видів діяльності – досить широкий, але має певні обмеження, що діють для всіх платників ЄП (список заборонених КВЕД поданий у ст. 291 ПКУ).
  • Подача звітності ФОП здійснюється за спрощеною системою, ставка податку невисока.
  • Співпраця можлива з різними контрагентами, незалежно від форми організації, країни реєстрації (в тому числі можна вести зовнішньоекономічну діяльність).
  • Дозволено наймати довільне число робітників або працювати самостійно.
  • Сумарний обсяг доходу за рік має бути менше суми 1167 ставок мінімальної зарплати (наразі сума дорівнює 8285700 гривень).

Вибрати 3 групу ЄП ФОП може в момент реєстрації бізнесу або перейти на неї в будь-який момент.

Особливості подання звітності

Перебуваючи на 3 групі, ФОП сплачує 3% від всього отриманого доходу, якщо є платником ПДВ. Або ж перераховує 5% від доходу, якщо ПДВ не платить. Такі вимоги встановлені ст. 293 ПКУ. Доходом вважається будь-який прибуток, що був отриманий впродовж звітного періоду в готівковій чи безготівковій грошовій, матеріальній чи нематеріальній формі.

Не треба вказувати в декларації в якості доходу пасивний прибуток: дивіденди, проценти, страхові виплати, роялті, відшкодування, кошти бюджетних грантів. Також не відображаються у звітності ФОП суми, що були отримані в результаті реалізації майна (рухомого, нерухомого), яким володіє фізособа й використовує його під час ведення діяльності.

Терміни подання декларацій, сплати зборів

Подача звітності ФОП (3 група) та зарахування податків здійснюються наступним чином:

  1. Декларація платника ЄП формується кожен квартал, впродовж 40 днів після його закінчення (тобто, 4 рази на рік). Так, наприклад, відзвітувати про ІІІ квартал (липень-вересень) 2024 потрібно до 9 листопада 2024 року.
  2. Податок (3% з ПДВ чи 5% без ПДВ) сплачується впродовж 10 днів, як сплине термін подання звітності. Так, за ІІІ квартал збори ФОП 3 групи сплачує до 19 листопада 2024 року.
  3. ЄСВ сплачується кожен квартал у розмірі 22% суми мінімальної зарплати в місяць – наразі це 1760 гривень за один місяць (5280 гривень за ІІІ квартал). Декларація по збору подається разом з річним звітом в Додатку 1.
  4. Річна декларація подається впродовж 40 днів по завершенню поточного року – так, в 2025 році ФОП 3 групи формує звіт за весь 2024 рік і подає його до 9 лютого.

Отже, ФОП 3 група кожен квартал подає декларацію по ЄП, раз на рік звітує про всі доходи за минулий рік і в Додатку 1 до декларації зазначає сплачений ЄСВ. Сплачує податки (ЄП і ЄСВ) щоквартально. Вести просту звітність та обчислювати збори можна самостійно, надсилати всі документи до ДПС онлайн, через електронний кабінет на сайті податкової tax.gov.ua.

Якщо ж у ФОП є наймані робітники, до обов’язку нарахування і сплати податків за себе додається ведення кадрового обліку, сплата зборів за робітників. В такому випадку процес фінобліку набагато складніший і краще залучити до реалізації всіх завдань професійного бухгалтера (на аутсорсі, наприклад).

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...