Одеса у судовій хроніці: як ухиляються від військового обліку
Білгород-Дністровський міськрайонний суд розглянув дві ідентичні справи щодо мешканців Одеської та Харківської областей, які придбали кліше гербової печатки та штампу для виготовлення підроблених документів, щоб уникнути мобілізації. Обидві справи були розглянуті у спрощеному порядку. Підсудних було визнано винними за статтею 358 ч. 1 і ч. 4 Кримінального кодексу України. Обох чоловіків покарали штрафами.
Про це журналіст 048.ua дізнався з Єдиного державного реєстру судових рішень.
Перша справа
Обставини
У лютому 2024 року, з метою уникнення мобілізації, одесит самостійно виготовив фальшиві документи - тимчасове посвідчення військовозобов’язаного та довідку військово-лікарської комісії. Для цього він придбав кліше гербової печатки та штампу «взято на військовий облік» за 2000 гривень у невстановленої особи, яку знайшов через інтернет. Використовуючи комп’ютерну техніку, він створив підроблені документи, які свідчили про його непридатність до військової служби.
3 серпня поточного року обвинувачений спробував використати підроблені документи на прикордонному пункті пропуску «Маяки-Удобне-Паланка», однак був викритий працівником Служби безпеки України.
Рішення суду
Суд визнав чоловіка винним у підробці та використанні завідомо фальшивих документів. Вирок передбачає штраф у розмірі:
- 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 тисяч гривень) за підробку документів (ч. 1 ст. 358 КК України);
- 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 гривень) за використання підроблених документів (ч. 4 ст. 358 КК України).
Сумарний розмір штрафу було визначено за принципом поглинання менш суворого покарання більш суворим. Також обвинувачений має сплатити близько 8 тисяч гривень, щоб покрити витрати на проведення експертизи.
Друга справа
Обставини
Харків’янин у травні 2024 року вирішив також виготовити підроблене тимчасове посвідчення військовозобов’язаного та довідку військово-лікарської комісії про непридатність до служби. Як і одесит у попередній справі, він придбав у невстановленої особи кліше печаток і штампів, але заплатив за них вже 3000 гривень. Використовуючи ці матеріали, стаціонарний комп’ютер та принтер, чоловік виготовив фальшиві документи за місцем мешкання.
5 червня 2024 року він відправився на пункт пропуску «Маяки-Удобне-Паланка», де пред’явив підроблені документи працівнику Служби безпеки України, який викрив чоловіка. Стосовно правопорушника відкрили кримінальне провадження за ч. 1 та ч. 4 статті 358 Кримінального кодексу України - підроблення офіційних документів та їх використання.
Рішення суду
Суд врахував, що чоловік визнав свою провину, активно сприяв розкриттю злочину та раніше не був судимим. На підставі цього обвинуваченому було призначено покарання у вигляді штрафу в розмірі 17 тисяч гривень. Також суд постановив стягнути з нього кошти на покриття витрат для проведення експертиз у розмірі близько 10 тисяч гривень.