
Сезонна алергія: причини, симптоми та лікування
Сезонна алергія – поліноз, або сінна лихоманка) – це тип алергічної реакції, що виникає у певний час року. Поліноз пов'язаний з реакцією організму на пилок рослин (дерева, трави та квіти), який поширюється в повітрі під час їх цвітіння.
Причини сезонної алергії
Сезонна алергія обумовлена реакцією імунної системи на певні алергени, в даному випадку пилок рослин. Причини сезонної алергії:
генетична схильність;
хронічні хвороби – бронхіальна астма, хвороби печінки та жовчного міхура, атопічний дерматит;
особливості навколишнього середовища – забруднення повітря може посилювати прояви алергії. Зміни клімату впливають на тривалість і інтенсивність цвітіння рослин.
Піки пилення рослин:
Весняна хвиля з квітня до травня – деревні рослини (ліщина, вільха, береза, дуб, клен, платан, в'яз, ясен та тополя).
Весняно-літня хвиля з кінця травня до липня – злаки, костриця лугова, тимофіївка, пирій та райграс.
Літньо-осіння хвиля з липня по вересень – бур'яни (лобода, полин та амброзія). Пилок амброзії – Найсильніший алерген, вона може викликати важкий поліноз. Пилення амброзії продовжується на території України з кінця липня до початку жовтня.
Симптоми сезонної алергії
Основні прояви сезонної алергії:
ніс– нежить, закладеність, чхання, свербіж;
очі – свербіж, роздратування, почервоніння, сльозотеча;
респіраторна система – свербіж у горлі, утруднене дихання, задишка, кашель;
загальні симптоми – втома, слабкість, порушення сну, дратівливість.
Як визначити сезонну алергію?
Приблизний перелік досліджень при підозрі на поліноз:
шкірні алергопроби – мікродози алергенів наносяться на шкіру передпліччя, після чого оцінюють реакцію;
визначення рівня загального IgE у крові – Високий рівень IgE може вказувати на алергію. Цей тест не дозволяє точно визначити конкретні алергени, що викликають реакцію;
визначення специфічних антитіл IgE та IgG – ідентифікує конкретні алергени. Такі тести зазвичай включають панель алергенів;
Важливо! Необхідно проконсультуватися з лікарем, щоб визначити найбільш підходящі аналізи в кожному конкретному випадку.
Лікування сезонної алергії
Як лікувати сезонну алергію в домашніх умовах:
Обмежте контакт з алергенами – намагайтеся залишатися в приміщенні під час пікового сезону пилку рослин. Надійте сонцезахисні окуляри і капелюх для захисту очей і обличчя від пилку. Після прогулянки прийміть душ і змініть одяг, щоб видалити алергени з тіла та одягу.
Тримайте вікна закритими під час пікового сезону пилку, по можливості використовуйте кондиціонер та очищувач повітря з HEPA-фільтром. Регулярно провітрюйте приміщення, коли концентрація пилку в повітрі є найнижчою.
Використовуйте сольові розчини для промивання носа – це допоможе зняти закладеність носа та видалити алергени з носових ходів.
Застосовуйте холодні компреси на очі – при виникненні алергічного кон'юнктивіту компреси допоможуть зняти свербіж та зменшити запалення.
Проте перерахованих вище заходів недостатньо, щоб повністю усунути симптоми алергії. У більшості випадків застосовуються препарати від сезонної алергії(для зняття її симптомів):
антигістамінні засоби – використовуються найчастіше. Вони блокують дію гістаміну, знімають закладеність носа, свербіж, чхання та сльозотечу. Найбільш поширені пігулки від сезонної алергії – цетиризин, лоратадин та диметинден;
краплі для очей – знімають свербіж, почервоніння та подразнення, пов'язані з алергічним кон'юнктивітом. Найбільш поширені краплі для очей при сезонній алергії – натрію кромоглікат, олопатадин та кетотифен;
назальні спреї з глюкокортикостероїдами – зменшують запалення в носових ходах, знижують закладеність носа, усувають нежить та чхання. Найбільш поширені глюкокортикостероїди – флутиказон, беклометазон та мометазон. Застосовувати їх можна виключно за призначенням лікаря, оскільки ці препарати мають чимало протипоказань та можливих побічних ефектів.