Люди мерзнуть у власних квартирах: мешканці однієї з громад Одещини приїхали мітингувати під стіни ОВА
Для мешканців Затоки в Одеській області досі не розпочався опалювальний сезон. За словами місцевих мешканців, у квартирах в їхніх будинках температура не перевищує 11 градусів тепла, а місцева влада не знаходить рішення. У відчаї люди вийшли на пікет під стіни Одеської обласної державної адміністрації.
З ними поспілкувалась журналістка 048.ua.
Хроніка проблеми
Мешканці кажуть, проблеми з опалюванням почались напередодні повномасштабного вторгнення, коли закінчились запаси мазуту для опалювального котла і в їхніх квартирах позначка на термометрі не перевищувала 10 градусів тепла. Тоді вони почали звертатися з питаннями до відповідних установ щодо наступного опалювального сезону. Частина мешканців виїхала з цієї місцевості, проте наразі там залишаються жити люди. Тільки в чотирьох п'ятиповерхівках зараз мешкають понад 200 людей, серед яких діти, люди похилого віку та люди з інвалідністю.
Проблема тягнеться із року в рік. За словами місцевих мешканців, на 22-23 опалювальний сезон вдалося отримати альтернативний спосіб обігріву. Також мешканці отримали економічне обґрунтування від Одеської обласної держадміністрації, чому недоцільно закупати той вид палива, який використовувався для подачі централізованого опалення, і їм надали альтернативу у вигляді електричних насосів для подачі тепла і допомогу у вигляді дров. А вже наступного опалювального сезону, за словами мешканців багатоповерхівок, насоси не видавали потрібної потужності для обігріву і через це у будинках було не більше 10 градусів тепла. Цьогоріч ситуація погіршилася — опалювальний сезон взагалі не розпочався.
Чому досі немає тепла?
Люди скаржаться, що надії на початок цього опалювального сезону їм ніхто не давав, а місцева влада однією із причин називає відсутність другий рік поспіль сесій і не прийнятий бюджет. Ініціативна група своєю чергою приїхала звернути увагу на цю проблему під будівлю Одеської облдержадміністрації, та поспілкуватися з т. в.о директора Департаменту життєзабезпечення та енергоефективності Володимиром Карпичем. Люди пояснили проблему та розповіли про умови, в яких їм доводиться мешкати без опалення. У ході обговорення посадовець разом із пікетувальниками зателефонував голові Кароліно-Бугазької громади Андрію Апанасенку, щоб почути його позицію.
У телефонній розмові Апанасенко назвав такі основні причини:
- відсутність коштів через не прийнятий бюджет, адже сесія не відбувається вже кілька років,
- відсутність оформлених договорів з мешканцями, які хочуть мати опалення
Проте мешканці заперечують те, що їм хтось взагалі повідомляв про наявність договорів і таку можливість. Посадовець Володимир Карпич зазначив, що місцева влада може подати запит на допомогу у вигляді дров, і тепло в домівках людей все ж має з’явитися.
«Якщо раніше люди звертались з приводу неякісного надання послуги опалення, то зараз проблема в тому, що цієї послуги немає. Серед відповідей, які ми почули від місцевої влади, на мій погляд, вони не є критичними й розпочати опалювальний сезон можна», - заявив посадовець.
«Ми змушені виживати у холоді»
Одна з ініціативних мешканок будинків, яка приїхала розповісти про теперішню проблему, чинна керівниця громадської організації “Нова Хвиля Затоки”, яка захищає інтереси мешканців громади - Надія Дейнега. За словами жінки, спочатку вона зверталася до комунального підприємства, до голови територіальної громади, потім до райдержадміністрації та до облдержадміністрації, також писала у 2022 році депутатам до Верховної Ради. Позиція місцевої влади була така: рекомендували економити ресурси та запастися теплими речами, ковдрами та іншим.
Жінка мешкає з матір’ю, якій 83 роки, та двома малолітніми дітьми у трикімнатній квартирі. Скаржиться, що через холод її мати двічі перехворіла на пневмонію.
«Ми ходимо в теплих речах, але це не рятує. У нас є два конвектори, але якщо я вмикаю бойлер, світло одразу вибиває. Коли електрики немає, ми просто не знаємо, як зігрітися», — розповідає Надія.
За її словами, єдине місце, куди приходять погрітися і діти й дорослі - це місцева школа, яка опалюється належним чином. Також жінка розповіла, що у будинках проживають діти з інвалідністю, багатодітні родини, та літні люди, яким вкрай необхідно мати тепло у житлі. Зі слів мешканців, їм пропонували виїжджати, якщо їх щось не влаштовує, але з огляду на становище ніхто не пропонував евакуацію.
Що далі?
Люди готові співпрацювати, укладати договори чи шукати інші способи розв'язання питання, проте закликають владу допомогти якнайшвидше.
Ми будемо слідкувати за розвитком подій та інформувати про зміни щодо цієї ситуації.